Kojení

Zpět na hlavní stránku

Nejlepší a přirozenou výživou dítěte v prvních měsících života je kojení. Mateřské mléko je schopné zajistit veškerý přísun živin, vody a dalších důležitých látek, které malý organismus na začátku svého života potřebuje. Svým složením pak mateřské mléko právě na tyto potřeby dítěte reaguje.

Společnost a my lékaři bychom měli kojení vždy preferovat a kojící maminky podporovat a učit, jak správně a co nejdelší dobu kojit.

I přesto, že v posledních letech došlo k velkému rozvoji umělé kojenecké výživy, tato vyživa není nikdy schopna kojení úplně nahradit. Význam kojení je tedy nezastupitelný.

Kdy kojit

Pokud tomu nic nebrání, mělo by být miminko přiloženo k prsu již krátce po porodu, aby se správně nastartovala laktace a aby se utužil vztah matky a jejího dítěte. Většina porodnických oddělení dnes využívá systém rooming-in, aby kojení od prvních chvil po porodu umožňovala.

V ideálním případě, pokud kojenec bez problémů prospívá, je možné plně kojit až do 6.měsíce. Od 6.měsíců se pak pokračuje v kojení a do stravy se postupně zavádějí nemléčné příkrmy.

Pokud kojené dítě nepřibývá dostatečně na váze, je třeba v ordinaci probrat techniku kojení, možnosti podpory laktace a až po vyčerpání možností ev. dokrmujeme umělým kojeneckým mlékem.

V ideálním případě by matka měla kojit spolu s vhodnými příkrmy až do 2 let věku dítěte či déle.

Výhody kojení

Kojení přináší pro matku i dítě spoustu výhod.

V první řadě je to přirozená a léty prověřená metoda výživy malého dítěte, která reaguje na jeho každodenní potřeby. Mateřské mléko je kromě živin bohaté i na protilátky a buňky imunitního systému, takže je malé dítě chráněno před spoustou infekcí, jelikož ještě samo nemá dostatečně vyvinutý imunitní systém. Stále také trvají výzkumy ohledně prospěšnosti kojení v souvislosti s prevencí rozvoje alergií, onemocnění srdce a cév, cukrovky a obezity. Mateřské mléko je navíc spolu s matkou stále k dispozici, má přesně tu správnou teplotu a kojení je oproti umělé výživě i mnohem levnější. Neméně důležitý je i fakt, že kojení podporuje a utužuje vztah matky a jejího dítěte.

Jako nevýhodu je možno brát snad jen to, že i kojení se matka musí učit, musí se s ním sžít a zejména v prvních dnech po porodu je mateřského mléka často nedostatek, kojenec je pak hladový a pro matku je toto období leckdy stresující. Pro tyto případy jsme tu my jako pediatři nebo laktační poradci, abychom maminkám pomohli toto období překonat.

Správná technika kojení

O správné technice kojení je maminka informována již v porodnici novorozeneckou sestrou. Po propuštění z porodnice vám i my rádi poradíme jak správně kojit, nebo můžete využít rady či podpory laktačních poradců.

Důležité je, aby bylo dítě přiloženo k prsu dle možností již časně po porodu, aby bylo výhradně kojeno s frekvencí a délkou kojení dle signálů a potřeb dítěte.

Při kojení se dítě přikládá k tělu matky takzvaně „břicho na břicho“ přičemž hlavička kojence je v ohybu matčiny paže. Matka může sedět nebo ležet a dítě si může podložit vhodným polštářem. Pokud se dítě správně přisaje, kojení by nemělo bolet a při sání dítěte by mělo být vždy po chvilce slyšet polknutí.

O dostatečném množství vypitého mléka svědčí 6 a více pomočených plen za den, stolice barvy a konzistence „míchaných vajíček“ a váhové přírůstky, které kontrolujeme u nás v ordinaci.

Pro kojící maminku je také důležité, aby hodně pila, odpočívala a navýšila také svůj kalorický příjem.

Problémy při kojení

Pozdní nástup laktace

Často se stává, že je po porodu tvorba mateřského mléka nedostatečná. V tomto případě není nutné panikařit a je dobré zachovat chladnou hlavu. Důležité je dítě často přikládat k prsu, aby se stimulací bradavek docílila větší produkce mléka. Ke stimulaci bradavek je vhodná i odsávačka mateřského mléka. Pokud maminka vydrží, během 2 dnů se většinou dočká úspěchu. Pokud je ve vyjímečných případech nutné dokrmovat umělým mlékem, je lépe podávat toto mléko stříkačkou přes prst, aby se použitím kojenecké lahve s dudlíkem dítě neodnaučilo přisávat správně na prs.

Ploché bradavky

Pokud má žena ploché bradavky, je možné v těhotenství využít formovače bradavek. Pokud se po porodu dítě i přesto špatně přisává, může maminka kojit s pomocí silikonových kloboučků.

Ragády prsou

Při kojení někdy mohou vznikat bolavé praskliny bradavek. Děje se tak zejména při špatné technice. Pokud se na bradavce objeví ragáda, může maminka zvolit jinou polohu dítěte při kojení a k urychlení hojení použít vhodnou mast (např. Bepanthen /Bepanthen plus).

Bolestivé nalití prsů

Na začátku laktace někdy dojde k bolestivému nalití prsů. Pokud není provázeno horečkou, doporučujeme chladné obklady prsu spolu s odstříkáním nebo odsátím menšího množství mléka pro úlevu maminky. Stav se většinou během několika dní upraví.

Nemoc matky

Pokud je kojící maminka nemocná, není to, až na výjimky, důvod pro přerušení kojení. Miminko se totiž s bakterií či virem potkalo současně s matkou a přerušením kojení by bylo ochuzeno o cenné protilátky.

Kdy nekojit:

Kojení se nedoporučuje v několika málo případech.

Tím prvním je závažná infekce či onemocnění matky. Není tím myšlena angína či běžná viróza, ale závažné infekce, jako například HIV, tuberkulóza atd. Stejně tak i některá závažná onemocnění dítěte jsou pro kojení limitující (některé metabolicé vady). Dalším problémem při kojení mohou být i některé léky jako například cytostatika, léky obsahující radioaktivní izotopy, některá antibiotika a pod. Jestli je lék slučitelný s kojením se můžete informovat u nás v ordinaci, v příbalové informaci daného léčiva, nebo třeba na stránce databáze lactmed (v angličtině - je ale možné zadávat i české komerční názvy léků).

 

Doufám, že pro Vás kojení nebude starostí, ale radostí a odměnou Vám pak jistě bude zdravý a spokojený růst a vývoj Vašeho dítěte.

V Liberci MUDr.Zdeněk Skalický ©

Zpět na hlavní stránku

 

Top